Prawo do odliczenia podatku naliczonego w przypadku nabycia (najmu, leasingu) samochodów w latach 2014-2018 – polski wniosek do komisji europejskiej.
Rada Ministrów przyjęła wniosek derogacyjny, który zostaje przesłany do komisji europejskiej, a dotyczy uzyskania zgody tej instytucji na ograniczenie prawa polskich podatników do odliczenia VAT do wysokości 50% kwoty podatku naliczonego i wykazanego w fakturze – przy odpłatnym nabyciu (w szczególności nabyciu wewnątrzwspólnotowym), wytworzeniu, imporcie oraz nabyciu usług najmu, leasingu, dzierżawy samochodów o maksymalnej masie całkowitej do 3,5 tony (dotyczy to również motocykli). Chodzi, oczywiście o podatników wykorzystujących takie samochody w związku z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą. Ostatecznie zdecydowano się natomiast nie wprowadzać do tego odliczenia limitu kwotowego.
Polska wnioskuje o stosowanie powyższej derogacji, czyli „wyjątku” w okresie od dnia 1 stycznia 2014r. do dnia 31 grudnia 2018r.
Przypomnijmy, że do dnia 31 grudnia 2013r. podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą maksymalnie odliczyć 60% kwoty podatku naliczonego związanego z nabyciem samochodu, ale nie więcej niż 6000 zł. Polska wnioskuje również o zgodę na wprowadzenie częściowego odliczenia (w wysokości 50%) przy nabyciu:
–paliwa do samochodów (co jest korzystne dla polskich podatników, gdyż do tej pory wcale nie mieli takiej możliwości);
–towarów innych niż paliwa;
–usług związanych z eksploatacją pojazdów, przykładowo: usług naprawy, czy przeglądu samochodów;
(co w przypadku wyrażenia na to zgody przez KE spowoduje pogorszenie sytuacji podatników, bowiem obecnie można odliczyć 100% podatku naliczonego od wydatków eksploatacyjnych).
Powyższa derogacja musi być zaakceptowana (w drodze decyzji Rady Unii Europejskiej) i wprowadzona do polskiej ustawy o podatku od towarów i usług (poprzez jej nowelizację) do dnia 31 grudnia 2013r. Jeśli w tym czasie to się nie stanie, polscy podatnicy znów (tak jak w przeszłości) będą mieli prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego przy nabyciu samochodów z tzw. kratką oddzielającą albo spełniających kryteria wzoru Lisaka.