Diler odliczy cały VAT od nabytego auta demonstracyjnego
Podatnikom, których przedmiotem działalności jest odsprzedaż pojazdów samochodowych, w przypadku nabycia pojazdów, które czasowo służą w charakterze pojazdów demonstracyjnych, przysługuje w odniesieniu do nich VAT w pełnej wysokości – wynika z wydanej przez Ministra Finansów interpretacji ogólnej.
W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego stanowi, co do zasady, 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6.000 zł. Przepis ten nie dotyczy jednak przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odsprzedaż tych samochodów.
Jak stwierdził Minister Finansów, orzecznictwo NSA (np. wyroki: z 17 stycznia 2013 r. sygn. I FSK 316/12; z 17 stycznia 2013 r. sygn. I FSK 317/12; z 23 stycznia 2013 r. sygn. I FSK 351/12) wskazuje, że ww. ograniczenie nie ma zastosowania przy nabyciu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych wykorzystywanych przejściowo do celów demonstracyjnych/testowych przez podatników, których przedmiotem działalności jest odsprzedaż tych samochodów (pojazdów).
Czasowe przeznaczenie pojazdów do celów demonstracyjnych, np. jazd próbnych, zaprezentowania nabywcy, nie zmienia tego, że będą one nadal służyły podatnikowi do podstawowej jego działalności jaką jest odsprzedaż pojazdów. Oznacza to, że podatnikom, których przedmiotem działalności jest odsprzedaż pojazdów samochodowych, w przypadku nabycia pojazdów, które nie zostają od razu sprzedane lecz czasowo służą w charakterze pojazdów demonstracyjnych/testowych, przysługuje w odniesieniu do tych pojazdów odliczenie podatku od towarów i usług w pełnej wysokości.
Konsekwencją uznania, że w wyżej opisanych przypadkach od nabywanych pojazdów wykorzystywanych jako pojazdy demonstracyjne/testowe przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w pełnej wysokości, obligatoryjnym staje się opodatkowanie, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, jakiegokolwiek ich użytku niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników.
Interpretacja ogólna ministra finansów z 21 czerwca 2013 r., PT10/033/4/87/LWW/13/RD61593
Źródło: www.mf.gov.pl, stan z dnia 27 czerwca 2013 r.